Ohlasy na Vynášení Morany (participace s Útulné Strašnice,o. s.):

V pražských Strašnicích spálili Moranu a rozloučili se se zimou

18. března  2013 v 09:59  
Morana ve vodě - Foto: Jan Rosenauer

Morana ve voděFoto: Jan Rosenauer

 

Obyvatelé pražských Strašnic včera spálili tzv. Moranu neboli symbol zimního období. Podle slovanské tradice tak dali sbohem bídě i neštěstí a přivítaly první známky života. Na vítání jara se sešli přes čtyři desítky lidí. Byli tu jak obyvatelé Strašnic, tak i ti, kteří do Prahy 10 zamířili ze zvědavosti.

„Chceme ukázat, že ve Strašnicích a taky v Malešicích, odkud my jsme, jsou lidi, kteří se zajímají o pospolitost a dejme tomu i tradice a chtějí to ukázat dětem,“ říká jedna z příchozích. 

„Tady v Praze to není zas tak úplně běžné. Já jsem z jiné části Prahy, kde se taky ledacos dodržuje, pospolitost lidí tam je, protože je tam stará zástavba. Chtěl jsem vidět, jak to vypadá jinde,“ prozradil další z přítomných. 

„Přišla jsem, protože mám ráda sousedské akce, které tady úplně chybí. Nějak se to vytratilo, nepěstuje se tady žádná sousedská komunita. Tohle jsou takové začátky, které můžou vyústit v příjemné bytí na světě,“ usmívá se další žena. 

AudioStáhnout

Lidé ve Strašnicích si připomněli tradici vynášení Morany a vítání jara

Průvod vyrazil po okolí, zastavil se u školy Barikádníků a Strašnického divadla, kde čekaly děti s vlastnoručně vyrobenou loutkou, tzv. Moranou. Těch se v davu objevilo hned několik. 

„Moranu si dělá každá skupinka, domácnost nebo jednotlivec sám. Většinou je to klacek, na který se buď dá něco z papíru nebo se na něj udělají ruce a nohy z větví nebo roští. Hlava se dá dělat různá, dá se použít zmuchlaný chumel novin nebo papíru, který se přetáhne textilem,“ říká za organizátory Libor Engelthaler z občanského sdružení Útulné Strašnice a dodává, že vynášení Morany je součástí postního období. 

„Neděle od masopustu se vždy nějak jmenují, tahle konkrétně se jmenuje Smrtná a je věnována vynášení Smrtky, Morany, což je symbol zimy. Vynáší se tradičně ze vsi, po které se nosí s průvodem, vynese se pak za ves, většinou někam k vodě, do které se za zpěvu hodí. Pak se nařezou listinné ratolesti, tzv. léto, což je symbol jara, nové vegetace, a ten se přinese do vsi nebo do každé domácnosti.“ 

Lidé ve Strašnicích ovšem nevhazovali loutky do vody za městem, ale do ohně na prázdném pozemku poblíž metra Strašnická. Nadšené byly především děti. 

 Magdaléna MedkováTereza Jelínková 

 

Zvukový záznam si vyslechněte na : https://www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/1188621

Podstatné názory na problém MM byly publikovány na křesťanských servrech:

CHRISTNET. CZ  Domácí zpravodajství / juml / čtkred / Praha / 8. ledna 2013 14:52

https://www.christnet.cz/zpravy/24870/obcanske_sdruzeni_chce_vyuzit_kostel_cce_na_praze_10_s_cirkvi_se_nedohodlo.url

 

EVANGET.CZ ·  11.1.2013 ·  rubrika: Co hýbe s ČCE

https://www.evangnet.cz/459-obcanske_sdruzeni_chce_vyuzivat_kostel_cce_na_praze_10_s_cirkvi_se_zatim_nedohod

 

Vysílání TV Metropol, 9. 1. 2013, 19,30hod.

 www.metropol.cz/zpravy/z-prahy/video-obcane-malesic-a-praha-10-jsou-proti-likvidaci-milicovy-modlitebny/

 

 

Deník METRO, 7. 1.2013 Zprávy krátce, str. 4
Chtějí zpět modlitebnu

Obyvatelé Prahy 10 chtějí, aby byla obnovena Milíčova modlitebna v Malešicích. Evangelícká církev, která budovu vlastní, jí nemá zájem obnovit, proti tomu se staví někteří obyvatelé. Radnice Prahy 10 proto chce zahájit diskusi k budoucnosti modlitebny. (AV)

 

ČRo Regina, neděle 6. 1. 2013. 14.30 Týden v Praze

Čas vysílání: neděle 14:04; repríza: pátek 04:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
Týden v Praze

Týden v Praze

60 minut informací o dění v Praze za uplynulých 7 dní.

Se souhrnem těch nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí z metropole vás každou neděli seznámí Štěpánka Janda-Martanová

Rozhovor s předsedkyní o. s. Kaple Rektorská.

6. leden 2013, Zprávy ČRo 2 a 3

Opakované info o činnosti sdružení a Tříkrálovém průvodu světel

 

Novinky.cz, 4. 1. 2013

Hlavní stránka »
• Bydlení »
• Reality a finance, Podrubriky: Reality a finance Jak na to Tipy a trendy Jak bydlí VIP ZahradaSreality »

Průvod světel má upozornit na tragický stav Milíčovy modlitebny v Malešicích

Vrátit život do léta chátrající Milíčovy modlitebny v pražských Malešicích chce občanské sdružení Kaple rektorská. V neděli 6. ledna zve na Tříkrálový průvod světel, který mj. upozorní na aktivity mířící proti devastaci sakrálního objektu v Rektorské ulici.

Zvětšit obrázek
Modlitebna v Malešicích zůstává léta prázdná.
FOTO: Občanské sdružení Kaple rektorská
Včera 12:24
Majitel objektu, Českobratrská církev evangelická, chce podle informací na internetu stavbu zbourat. Místo ní by měla vyrůst kolej studentů Evangelické teologické fakultyKarlovy Univerzity.
„To je nenormální. V okolí, kde žije asi 16 tisíc obyvatel, není ani kino, knihovna, žádný podobný prostor. Když jsem se před šesti lety přistěhovala, objevila jsem zajímavou sakrální budovu, maličkou, hrozně zanedbanou, už 30 let nevyužívanou. Patřila sboru Jarov, který ji v roce 2005 prodal centrále církve,“ vypráví členka občanského sdružení Mária Uhrinová. Církev podle ní nemá pražádný zájem o sofistikovaně připravené projekty, kterými ji odpůrci demolice bombardují.
„Jednání byla dost vyhraněná ze strany občanského sdružení. Požadovali, abychom jim to postoupili k využívání,“ konstatoval Tomáš Najbrt, církevní mluvčí. Podle něj není budoucnost místa zatím jasná.


FOTO: Občanské sdružení Kaple rektorská
O tom musí rozhodnout nejvyšší orgán církve, který se sejde v červnu. Najbrt netuší, zda se do té doby stihne připravit potřebný materiál. Zmiňovaná kolej je podle něj jedna z možností.
Modlitebna vyrostla v roce 1950. Svému účelu sloužila do začátku 80. let minulého století, kdy byla kvůli špatnému stavu, malému počtu věřících a dostatečnému množství evangelických sborů v okolí uzavřena.
„Je nám jasné, že nejde o kolej, ale o zhodnocení pozemku,“ tvrdí Uhrinová s tím, že o víkendu budou na místě k dispozici podpisové archy, kde lidé můžou vyjádřit svůj nesouhlas s likvidací. „Po letech alespoň konečně začali větrat, chodit,“ přibližuje dosavadní výsledek jednání obou stran Uhrinová, která věří, že šance, že se věci pohnou k dobrému, stále existuje.
„Jsem člověk, který z mála dokáže udělat hodně. Nechceme super světelnou show, hudební fantastické vybavení, mám kamarády, každý přinese jednu židli, mám doma pianino, které můžeme použít,“ nastiňuje možnou budoucnost Uhrinová, jež stála i u začátku Dejvického divadla.
Bojí se nejen bezdomovců
Budova má tu výhodu, že disponuje dobrou střechou, tudíž dovnitř nezatéká, a tak zatím nedospěla do havarijního stavu. Uhrinová se ale bojí, že zůstane-li ležet ladem, nabourají se tam bezdomovci nebo ještě horší živly.
Nedělní akce spadá do projektu Český rok v Malešicích, který kopíruje tradiční lidové zvyky. Na jaře se chystá vynášení Morany, velikonoční pašije, na podzim poděkování za sklizeň, koncert sv. Cecilie a v zimě snad přímo v kapli adventní koncerty a půlnoční mše.
„Chceme oslovit pražskou veřejnost a informovat ji, že několik zdejších obyvatel se rozhodlo chátrající objekt Milíčovy modlitebny v Rektorské ulici oživit a znovu navrátit ho účelům, ke kterým byl postaven – k rozvíjení kulturně-společenského života a duchovní pospolitosti zdejších lidí,“ dodala Uhrinová.
 

Lucie Fialová, Právo

https://www.novinky.cz/bydleni/reality-a-finance/289333-pruvod-svetel-ma-upozornit-na-tragicky-stav-milicovy-modlitebny-v-malesicich.html
 

PRÁVO, 3. LEDNA 2013, PAPÍROVÉ VYDÁNÍ NOVIN

 

 
Sobota 5.1.2013Pouze přehled informací. 
Plné znění textů v papírovém vydání novin.
 
 
 

Průvod světel má upozornit na tragický stav Milíčovy modlitebny v Malešicíc

Vrátit život do léta chátrající Milíčovy modlitebny v pražských Malešicích chce občanské sdružení Kaple rektorská. V neděli 6. ledna zve na Tříkrálový průvod světel, který mj. upozorní na aktivity mířící proti devastaci sakrálního objektu v Rektorské ulici.
 

Ústavní soud dal Okamurovi stopku. Volby neodložil
První přímá volba prezidenta začne podle plánu příští pátek a sobotu. Do voleb jde devět kandidátů. Ústavní soud (ÚS) včera jednomyslně nevyhověl stížnosti senátora Tomia Okamury proti vyřazení z boje o Hrad. Jeho výtkami vůči prováděcímu zákonu o volbě se ale bude dál zabývat.
 
Žalobci: Klausovo zdůvodnění evropské judikatuře neodpovídá
Unie státních zástupců vyvrátila argumentaci prezidenta republiky Václava Klause, podle které se jím vyhlášená amnestie opírá o judikaturu Evropského soudu pro lidská práva.
 
Stovky lidí přicházejí kvůli dluhům o střechu nad hlavou
Stále více Čechů nemá na splátky hypoték a půjček, a tak přichází o střechu nad hlavou. Počet případů, kdy je dům či byt věřitelem zabaven a dán do dražby, vytrvale roste. Minulý rok jich bylo více než 900. „V roce 2011 bylo přes sedm set devadesát nedobrovolných veřejných dražeb.

  Články se do archivu ukládají se 14denním zpožděním.
 
 


 

 

Ohlasy v médiích